Bostoneiden luustokuvaustuki vuonna 2018

Vuonna 2017 Suomen Bostonit ry tuki bostoninterriereiden luustokuvausten lausuntomaksuja ensimmäistä vuotta pilottimuotoisesti. Tulokset olivat hyviä: bostoninterriereiden selkiä, lonkkia ja kyynäriä kuvattiin ennätysmäärä edellisvuosiin verrattuna.

Kuva: Boston Terrier Club of America

 

Vapaaehtoinen luustotutkimus antaa tärkeää tietoa rodun tilanteesta ja auttaa suunnittelemaan rodun jalostuksen tavoitteita tulevaisuudessa. Kiitokset jo kaikille koiransa kuvanneille ja Suomen Bostonit ry:n hallitus kehottaakin jatkamaan hyvin alkanutta tutkimusintoa. Jokaisen koiran tulos on merkittävä lisä. Myös vuonna 2018 luustokuvauksia tuetaan yhteensä 1000 eurolla riippumatta siitä, ovatko tutkitut bostoninterrierit yhdistyksen jäsenten koiria vai eivät.

Jotta bostoninterriereiden terveyden eteen tehtävää toimintaa voidaan jatkaa myös vuonna 2019, hallitus suunnittelee ja toteuttaa erilaisia tapahtumia vuoden 2018 aikana. Merkittävimmät tapahtumat varojen keräämiseksi ovat match show sekä rally toko -kilpailut.

Lisää tietoa luustokuvaustuesta löydät täältä.

Jos haluat antaa oman panoksesi bostoneiden terveyden parantamiseksi, tässä muutama vinkki:

  • teetä koirallesi viralliset terveystarkastukset
  • hanki koirasi rekisteröidyistä, terveystutkituista vanhemmista, vastuulliselta kasvattajalta
  • tule vapaaehtoiseksi auttamaan tapahtumiin, joilla kerätään varoja tutkimusten tukemiseen. Lisätietoa antaa Marika Helin (maelhel (at) utu.fi
  • lahjoita yhdistyksen lahjoitustilille